כיצד נשות עסקים בישראל הגיעו לפסגה

לא פעם אנחנו יכולים למצוא באתרי אינטרנט ובעיתונים שעוסקים בכלכלה או בנשים ופמיניזם כתבות בסגנון "כיצד היא בשה את המשרה הכי בכירה", "כיצד נשים הצליחו להשתלב במוקדי הכוח", "כיצד אישה כזו או אחרת הגיעה אל פסגת עולם העסקים" וכדומה.

מצד אחד, יהיו הרבה שיטענו שהשאלות האלה אינן מוצדקות ואינן הוגנות, מאחר ואף אחד לא ישאל, כיצד גבר הגיע למשרה הכי בכירה או כיצד הגיע לפסגת עולם העסקים. מצד שני, אפשר להבין מדוע עושים כתבות כאלה, מדוע שואלים שאלות כאלו. ראשית, זה לא טבעי לנו לראות בעולם גברי, נשים מצליחות כל כך, שנית, אם יש ילדה אחת שתקרא את הכתבה ותקבל ממנה השראה, אין ספק שהיא עשתה את שלה.

לכן חשוב לשאול, כיצד נשות עסקים בישראל הגיעו לפסגה. אנחנו יכולים למצוא מספר נשים כאלה, בין אם זה בעולם הבנקאות (גליה מאור, רקפת רוסק עמינח, שרי אריסון), בעולם המזון (עפרה שטראוס, דרורית ורטהיים), בעולם הפרסום (שירה מרגלית) ועוד שורה ארוכה של נשים שהגיעו לפסגה בתחומים שונים.

לא רק שמות מדוברים

צריך לומר, אנחנו הצגנו כאן רשימה חלקית מאוד של נשים שהגיעו לפסגת עולם העסקים הישראלית, יש הרבה מאוד נשים שמחזיקות חברות ועסקים בתחומים שונים והן אינן מוכרות למרבית הציבור.

אומנם המצב איננו שוויוני לגמרי, רק 34 אחוז מהמנהלות במשק הן נשים, רק ארבע אחוז מהעסקים מוחזקים על ידי נשים. מצד שני צריך להדגיש, שזה שיפור ביחס לעבר וסביר להניח שהמצב רק ישתפר בעתיד.

אז כיצד הגיעו נשים לפסגה?

ראשית, חלק מהנשים הגיעו כמובן בכוחות עצמן. פילסו דרך מלמטה, עלו במדרג התפקידים עד שהצליחו להשתלב במשרות הבכירות ביותר. זה נכון בבנקים, זה נכון בתקשורת וזה נכון בתחומים אחרים. מן הסתם לא היה להן פשוט, בגלל שהן נאבקו לא רק נגד מתחרים אחרים אלא נגד דעות קדומות מבפנים ומבחוץ, נגד גישות שאינן מוכנות לקבל אישה בתור מנהלת, בתור בעלת בית, ואינספור שאלות שלא היו מעיזים לשאול גברים, כמו למשל "איך תתמודדי עם התפקיד, כשיהיו לך ילדים" וכדומה.

שנית, נשים רבות, כולל חלק מאלה שציינו, קיבלו את העסק המשפחתי בירושה. כאן צריך לומר משהו מאוד חשוב. הרבה פעמים נהוג לראות במי שקיבל עסק בירושה, ובפרט נשים, כמשהו שאי אפשר להתייחס אליו ברצינות, הרי הם לא בנו את העסק. נכון, מצד שני, גם להחזיק עסק קיים ולהצליח איתו, זה לא דבר פשוט. אם ניקח את הסיפור של שרי אריסון, או של אפרת פלד, אין ספק שזה סיפור הצלחה מסחרר בארץ ובחו"ל.

שלישית, יש נשים אשר בנו את העסק שלהן מלמטה והצליחו להפוך אותו לסיפור הצלחה, בין אם הן עשו את זה לבד ובין אם הן עשו את זה עם עזרה מאחרים. אנחנו יכולים להיות בטוחים שלא היה להן קל והן עשו את זה.

כתבות נוספות במגזין:

חיסכון

חיסכון? מדריך לסוגי חיסכונות

מדריך לסוגי החיסכונות הפיננסים הנפוצים בבואנו לחסוך כסף לטווח הארוך, אנו ניצבים בפני מגוון רחב של אפשרויות ואפיקי חיסכון. אבל מה הם בעצם סוגי החיסכונות

כל היתרונות של קפסולות נספרסו

כל היתרונות של קפסולות נספרסו

הדעות לגבי קפסולות קפה חלוקות. יש כאלה להם הכי חשוב להכין קפה בצורה נוחה ומהירה, בעוד אחרים מאמינים שגם הקפסולה הכי איכותית לא יכולה להשתוות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן